neděle 18. března 2012

Kevin Crawford, Brendan Mulholland, Sylvain Barou - flétnisté provádí sólo útok

Jak to tak vypadá, nedávno vydané sólové album Kevina Crawforda není zdaleka jedinou flétnovou vlaštovkou. V jeho případě to ani není první vlaštovka, protože mimo alb nahraných s Lúnasou a Moving Cloud už má na kontě celkem 4 sólové kousky (plus album, které nahrál společně se současným lúnasáckým dudákem Cillianem Vallelym).
Z audio ukázek Crawfordova nového alba je patrné, že má stále energie na rozdávání. Jeho výrazný styl umocňuje svým hutným doprovodem i kytarista John Doyle. Je nad slunce jasné, že tito dva si prostě sedli do noty - Doyle si s jeho flétnou rozumí stejně tak dobře jako s houslemi Liz Carrol, Eileen Ivers či Atheny Tergis... Důkazem toho je i společné hraní v nedávno vzniklém triu The Teetotallers, kde sestavu ještě doplňuje houslista Martin Hayes. Ne, není to aprílový žert, Hayes známý spíše svým melancholickým, bohatě zdobeným Clare stylem, skoro éterickým zvukem houslí, hraje se dvěma vyhlášenými hudebními ranaři, u kterých si můžeme být jistí, že nemají ostych přitlačit pořádně na pilu. Svět irské hudby skýtá i dnes mnohá překvapení...
Dalším flétnistou, vydávajícím pro změnu první sólové album, je seveřan Brendan Mulholland, v současnosti žijící v Belfastu. Jeho flétny zazněly na albu Tuned Up (2008), za kterým stojí mocné trio Brendan Hendry - Brendan Mulholland - Paul McSherry. Ne náhodou bylo považováno za "...nejlepší album, které vzešlo z Irska od dob Matta Molloye, Tommyho Peoplese a Paula Bradyho" (Geoff Wallis, fRoots magazine). Proč zrovna dávat do souvislosti album těchto tří velikánů s Tuned Up? Důvodů je více - stejná nástrojová sestava, sety jigů a reelů vzešlé ze sessionového prostředí, ale i promyšlenější aranže, za nimiž stojí hlavně kytaristé-inovátoři (ke kterým oba Paulové bezesporu patří).
Nové Mulhollandovo album Jean's Hill bude spíše tradičním počinem, není myslím ani překvapivé, že větší prostor (alespoň ukázky tomu nasvědčují) je dán hlavně sólové flétně.
Posledním z trojice významných flétnistů, vydávajících sólové album, je bretonský virtuos Sylvain Barou. Jeho hudební kariéra je velmi pestrá - stačí si připomenout Comas, koncertování s Liz Carroll a Johnem Doylem, superskupinu Guidewires... A v neposlední řadě také jeho vlastní sólový projekt, z něhož vzešlo právě nové album. Ukázky znějí více než slibně, seznam hostujících muzikantů napovídá, že album půjde skrz naskrz mnoha žánry - irská hudba, bretaňská hudba, bulharská, makedonská... Máme se na co těšit.

Žádné komentáře:

Okomentovat