neděle 12. února 2012

Tim Edey je dvojnásobný vítěz BBC Radio 2 Folk Awards

Ve světě irské a skotské hudby se pohybuje mnoho skvělých kytaristů. Pokud bych si měl sestavit svůj osobní žebříček, tedy něco jako "Top Trad Guitar Players", vím zcela jistě, že tam nebude chybět Tim Edey. Zdrženlivost musí stranou, muzikant je to fenomenální! Kousky, které předvádí na své španělce i na melodeonu (u nás se užívá spíš název heligonka) zaujmou snad každého fanouška zběsilé improvizace.
Navíc z jeho výrazu tváře je všem naprosto jasné, že si samotné hraní užívá. Šíří kolem sebe pozitivní energii v takových kvantech, až máte pocit, že ta muzika je vlastně jedna velká sranda.
Na ostrovních televizních kanálech bylo možné v předchozích měsících uvidět a uslyšet Tima Edeyho jako hosta The Chieftains ve speciální vánoční vydání pořadu Geantraí (vysílala TG4). Nově se však objevil na udílení cen BBC Radio 2 Folk Awards. A samozřejmě neodešel z tohoto večera s prázdnou - odnesl si hned dvě ceny. První z nich byla z kategorie Best Duo, kterou vyhrál společně Brendanem Powerem, hráčem na foukací harmoniku. Tito dva hudební anarchisté zahráli i naživo. Fanoušci nespoutaného jammování vycházejícího z tradičního stylu by si záznam jejich vystoupení neměli nechat ujít. Byl to zkrátka nářez, skutečné improvizační orgie. Došlo mimochodem také na beatbox:-).
Druhá kategorie, v níž byl Tim Edey nominován a vyhlášen za vítěze, nesla název Musician Of The Year. Cenu si nepochybně zaslouží, stačí si na jeho stránkách přečíst přehled hudebních projektů, ve kterých participuje a je každému jasné, že tento interpret skoro nepustí kytaru z ruky. A pokud ano, tak sáhne po melodeonu:-).
V jiných kategoriích se objevili i další interpreti reprezentující irskou hudbu. Cenu za celoživotní dílo si odnesli nezničitelní veteráni The Dubliners. Ocenění "Good Tradition" připadlo producentu Billu Leaderovi, který se zasloužil o vydání mnoha alb britské folkové scény - nahrávali u něj Davey Graham, Bert Jansch, z irských muzikantů především Christy Moore. Právě jeho album Prosperous z roku 1972 bylo během udílení ceny vzpomínáno, protože se při jejím nahrávání sešla skupina muzikantů známých později pod legendárním názvem Planxty.
Je jen škoda, že se tyto pořady nedají od nás sledovat online. V případě, že se prokliká český uživatel na stránky přehrávače BBC iPlayer, přivítá ho pouze zpráva o tom, jak se chystá BBC již brzy vysílat celosvětově on-line. Jestli mě paměť neklame, tak už je tam půl roku. Komu se tedy nechce čekat, nechť se mi nějak ozve (email, facebook). Řešení totiž existuje...

Doporučené odkazy:
Tim Edey - oficiální stránky (úvodní stránka obsahuje i video z vystoupení na BBC Radio 2 Folk Awards)
Profil celticbox na Youtube - nyní už bohužel neaktualizovaný profil Tima Edeyho.

Žádné komentáře:

Okomentovat