středa 24. listopadu 2010

Kam zmizel trad?

Muzika, kterou poslouchám (nebo kterou jsem ještě do nedávné doby výhradně poslouchal), se nedá jen tak "naladit" na tuzemském rádiu. Minulou sobotu se rádio Proglas postaralo o výjimku v podobě pořadu "Slyšte, lidé!". Sobotní díl byl věnovaný tzv. keltské hudbě z našich luhů a hájů.
V sobotu jsem měl tak nějak napilno, ale využil jsem možnosti poslechnout si tento díl z archivu. Před přehráním záznamu jsem byl hodně velkým pesimistou. Výhodou pesimisty je však to, že může být příjemně překvapen... Překvapení se opravdu dostavilo. Sice ne moc velké, ale přece jen - většina věcí se dala poslouchat. A něco málo z toho všeho bych si s chutí poslechnul ještě jednou (hlavně zásluhou dvou sester-zpěvaček:-)).
Jedno mě ovšem dost zamrzelo - neuslyšel jsem žádný pořádný irský trad. Žádný instrumentální set, ze kterého by mě ovanula atmosféra ostrovního pubu. V Jedné ukázce sice zazněl set dvou poměrně známých tunesů, úroveň jeho interpretace byla ovšem dost příšerná. Název kapely jako by mi napovídal, co mé uši prožívají. Docela to bolelo...
Podle ukázek z pořadu by měl člověk skoro pocit, že se u nás irský trad nehraje. Naštěstí tomu tak není. Mnoho hudebníků z naší tuzemské "irské" scény se sice pustilo i do jiných stylů, trad ovšem zůstává nadále. Chuť zahrát si nebo poslechnout tuto muziku totiž nemůže jednoduše zajít, zmizet. Už z toho důvodu, že bych musel změnit název svého blogu:-).

Žádné komentáře:

Okomentovat